Nézem reggel ahogy Storcz Botond büszkén meséli Gyárfás Tamásnak a kanadai kajak-kenu VB-n történteket. Abban persze mindenki egyetért, hogy a juharlevelesek közvetítése minden volt, csak megfelelő nem, és abban is, hogy szerencsére a lányok hozták a kötelezőt - szemben a fiainkkal!
Hogy volt idő, amikor ez fordítva is megtörtént, álljon itt bizonyítékul a Képes Sport 1979. július 27-én megjelent számában található emlékezés – Szegő András tollából…
Csendes, nyugodt „békeidők" jártak abban az időben a világ kajak-kenu sportjának házatáján. Kialakultak, immár megszilárdultak a nemzetközi erőőviszonyok, kajakban a skandináv államok, kenuban a csehszlovákok érték el sikereiket világversenyről világversenyre. Úgy látszott, hosszú-hosszú időre felosztották a kajak-kenu világot, nem történhet itt semmi jelentős változás.
1954-et mutatott a naptár, újabb világbajnokságára készült a sportág. Újabbra, amely várhatóan tovább növeli a vezető hatalmak fölényét, táplálja legyőzhetetlenségük nimbuszát. Minden figyelem feléjük fordult, és ki hederített akár csak valamit is a nagyok árnyékában szerénykedő magyar csapatra. Balatoni Kamill 1938-ban elért világbajnoki második helye, Novák és Parti helsinki ezüstérme volt mindössze a magyar kajak-kenu sport korábbi sikermérlege. Ráadásul javarészt ismeretlen újoncokból állt a kiutazó gárda.
Néhány helyezésért mentek — és 16 éremmel; 6 arannyal, 5 ezüsttel és 5 bronzzal tértek haza. Fejtetőre állt hagyomány, erőviszony, papírforma. Ez a fiatal gárda egycsapásra berobbant az élvonalba és az egész kajak-kenu sportot forradalmasította. Akkor, ott Maconban vált a kajak-kenu korszerű versenysporttá, akkor teremtődött meg a negyedszázad óta tartó sikerek alapja, az a betörés jelölte ki a jövő számára az utat. Kik voltak ők? Mi is történt akkor, ott valójában? Hogy csinálták, mi adott akaratot, erőt, hitet hozzá?
Most, amikor a napokban ünnepeljük a maconi nagy napok 25. évfordulóját, beszélgetésre hívtunk szerkesztőségünkbe az aranycsapat edzői és versenyzői közül néhányat. Ha valakik, akkor éppen ők a legilletékesebbek, hogy megadják a kérdésre a választ.
A MACONI DICSŐSÉGTÁBLA
ARANYÉRMESEK:
Wieland Károly - Halmai József kenu kettes 10 000 m
Hatlaczky Ferenc kajak egyes 10 000 m
Vagyóczky Imre - Szigeti Zoltán - Kovács László - Nagy László kajak négyes 1000 m
Mészáros István - Mészáros György kajak kettes 1000 m
Bánfalvi Klára - Pintér Hilda női kajak kettes 500 m
Parti János kenu egyes 10 000 m
EZÜSTÉRMESEK:
Szörényi Ervin - Sován András – Wagner Ferenc – Hatlaczky Ferenc kajakváltó 4X500 m
Lieszkovszky Valéria - Egresi Vilma női kajak kettes 500 m
Hernek István kenu egyes 1000 m
Bodor István - Tuza József kenu kettes 1000 m
Csonka Ferenc - Sasvári Mihály kenu kettes 10 000 m
BRONZÉRMESEK:
Hatlaczky Ferenc kajak egyes 1000 m
Wagner Ferenc - Sován András kajak kettes 500 m
Csonka Ferenc - Sasvári Mihály kenu kettes 1000 m
Urányi János – Varga Ferenc – Mészáros István – Mészáros György kajak négyes 10 000 m
Hernek István kenu egyes 10 000 m
A cikk még folytatódik két oldalon keresztül, Vagyóczky Imre, Füzesséry Gyula, Mészáros György, Szabó Ferenc, Nagy László, Hatlaczky Ferenc, Mészáros István, Kovács László és Parti János meséli el egyéni élményeit.